Dostępność cyfrowa
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do podmiotowej strony Biuletynu Informacji Publicznej: bip.mosir.ostrowiec.pl.
Chcemy, aby każdy, kto odwiedza nasz BIP, czuł się serdecznie przyjęty i w pełni usatysfakcjonowany.
Zgodność ze standardami. Co w tym celu robimy?
Aby zapewnić, że nasz serwis będzie użyteczny i dostępny dla jak najszerszej grupy odwiedzających, stosujemy się do wytycznych Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0, które wyjaśniają, co robić, aby treści internetowe były dostępne dla wszystkich ludzi. (Zobacz autoryzowane tłumaczenie WCAG 2.0 na język polski.)
Wytyczne definiują trzy poziomy dostępności (A, AA oraz AAA). Jako cel dla serwisu BIP Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim postawiliśmy sobie osiągnięcie kryteriów sukcesu na poziomie AA oraz wprowadzenie udogodnień realizujących niektóre standardy dostępności na poziomie AAA.
Wydawca i redakcja serwisu BIP Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim w swoim działaniu kierują się także postanowieniami Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ.
Jak realizujemy Wytyczne dla dostępności?
Twórcy, redaktorzy i autorzy naszego serwisu dokładają wszelkich starań, aby wszystkie strony spełniały wszystkie wymagania WCAG 2.0 na poziomie AA.
Kompatybilność
Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych, takie jak np. Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Pełna obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy samej klawiatury, jak i myszki.
Wygląd
Układ graficzny serwisu jest w całości opisany przez arkusze stylów kaskadowych (CSS). Ale nawet jeżeli Twoja przeglądarka lub urządzenie, którym odczytujesz strony internetowe, nie wspiera CSS w ogóle, cała zawartość każdej strony jest nadal łatwa do odczytania.
Na stronach serwisu używane są tylko względne rozmiary czcionek kompatybilnych z ustawieniami opcji „rozmiar tekstu” w przeglądarkach graficznych.
Odnośniki
Teksty odnośników są dobrane w taki sposób, aby w miarę możliwości były zrozumiałe nawet poza kontekstem zdania, w którym występują. Wiele łączy zawiera atrybut title opisujący dany odnośnik bardziej szczegółowo, chyba że tekst łącza sam w sobie już dokładnie opisuje dokument docelowy (tak jak np. tytuł artykułu).
Obrazki
Wszystkie obrazki i grafiki prezentacyjne zawierają opisy alternatywne. Obrazki czysto dekoracyjne zawierają pusty atrybut alt. Złożone grafiki są opisywane w treści strony tak, aby ich znaczenie było jasne również dla osób, które nie mogą zobaczyć obrazów.
Udogodnienia
Serwis jest wyposażony w udogodnienia ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:
- przełącznik zmiany rozmiaru czcionki
- przełączniki zmiany kontrastu
- przełącznik zmiany układu strony
- przełącznik zmiany na „tryb nocny”
Zauważone problemy
Mimo naszych wysiłków, aby jak najlepiej spełnić wszystkie wymagania na poziomie AA, może się zdarzyć, że na niektórych stronach pojawią się różne usterki.
W szczególności mogą one dotyczyć:
- 2.4.6 Nagłówki i etykiety. Nagłówki muszą być prawidłowo zagnieżdżone. Nasza witryna obsługiwana jest przez system zarządzania treścią, który automatycznie generuje niekiedy niepoprawnie zagnieżdżone nagłówki. Staramy się na bieżąco kontrolować takie sytuacje, ale bardzo możliwe, że nie wychwyciliśmy wszystkich przypadków.
- 1.1.1. Treść nietekstowa (poziom A). Niepotrzebnie powtórzona treść odnośnika w opisie alternatywnym ikony. Podobnie jak w poprzednim przypadku, źródłem usterki jest automatycznie generowany opis alternatywny. Systematycznie poprawiamy kod stosowanego oprogramowania, aby wyeliminować wszystkie takie sytuacje.
- załączonych dokumentów: Nie wszystkie starsze dokumenty zostały przygotowane zgodnie z wymogami dostępności. Systematycznie będziemy je poprawiać, zastępując niedostępne wersje dostępnymi. Nowe dokumenty przygotowywane są w oparciu o dostępne materiały źródłowe.
Korzystanie z klawiatury i skrótów klawiaturowych
Na wszystkich stronach można się posłużyć klawiszem TAB, aby wywołać menu umożliwiające pominięcie niektórych elementów strony i przeskoczenie do wybranego obszaru (treści głównej, menu, treści pobocznych - dodatkowych). Klawisz TAB umożliwia przemieszczanie się po wszystkich aktywnych elementach strony, a kombinacja klawiszy Shift=TAB przemieszczanie się w odwrotnym kierunku. Po menu można się poruszać dodatkowo klawiszami strzałek w lewo i w prawo oraz w dół i w górę.
Świadomie zrezygnowaliśmy z możliwości szerszego zastosowania skrótów klawiaturowe, aby uniknąć konfliktów z technologiami asystującymi (np. czytnikami ekranów), systemem lub aplikacjami użytkowników.
Przekaż nam swoje uwagi i oczekiwania
Jeśli korzystanie z naszego serwisu sprawia Ci radość albo jeśli zdarzył Ci się jakiś problem z dostępnością stron, poinformuj nas o tym. Możesz skorzystać z dwóch sposobów kontaktu:
- Wyślij e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- albo skorzystaj z formularza kontaktowego
Dostępność architektoniczna
Pływalnia Rawszczyzna
Pływalnia Rawszczyzna znajduje się przy ulicy Mickiewicza 32. Do obiektu można dojechać samodzielnie lub za pomocą środków komunikacji miejskiej. W odległości około 150 metrów od wejścia do budynku znajduje się jeden przystanek autobusowy, a drugi w odległości około 200 m, przy których zatrzymują się autobusy linii 0, 3, 8, 9, 12.
W skład Pływalni Rawszczyzna wchodzą:
- wielofunkcyjna kryta pływalnia,
- dział odnowy biologicznej i rehabilitacji,
- baseny zewnętrzne.
Wielofunkcyjna kryta Pływalnia Rawszczyzna z Działem Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji
Przy budynku pływalni znajdują się trzy ogólnodostępne parkingi dla 120 samochodów, na których wyznaczone są 3 miejsca parkingowe dla autobusów i 3 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Do budynku prowadzą dwa oznakowane wejścia od strony ulicy Mickiewicza. Przy wejściu głównym znajduje się podjazd dla wózków, a schody zewnętrzne wyposażone są w poręcze. Kasy pływalni znajdują się w holu na wprost wejścia. Dalsze przejście zabezpieczone jest bramkami, przez które może przejechać osoba na wózku. Dla osób poruszających się na wózkach dostępny jest korytarz oraz szatnie – przebieralnie. Ciągi komunikacyjne wolne są od barier architektonicznych, korytarze są bezprogowe, co umożliwia swobodne poruszanie się po obiekcie. Do transportu osób niepełnosprawnych na poziomy –1 ÷ +1 służy przystosowana winda. Drugie wejście do pomieszczeń administracyjnych odbywa się poprzez schody zewnętrzne, przy których również zamontowane są poręcze. Na obiekcie funkcjonuje sygnalizacja dźwiękowa i monitoring wizyjny. Do dyspozycji osób niepełnosprawnych pływalnia wyposażona jest w krzesełkową hydrauliczną windę umożliwiającą wejście i wyjście z basenów. Toalety są ogólnodostępne, znajdują się na każdym poziomie budynku i dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma oznaczeń w języku Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. W budynku pływalni znajdują się liczne przeszklenia, które dla osób niewidomych i niedowidzących mogą być źródłem problemów z orientacją w przestrzeni oraz samodzielnym poruszaniem się.
Baseny zewnętrzne na Pływalni Rawszczyzna
Obiekt czynny jest w sezonie letnim. Do dyspozycji gości Rawki są baseny, zjeżdżalnie, plac zabaw oraz zaplecze socjalne. Na basen prowadzą schody zewnętrzne wyposażone w poręcze. Natomiast osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z podjazdu umożliwiającego im dojazd do basenów. Na terenie kompleksu znajdują się ogólnodostępne toalety, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt wyposażony jest w monitoring wizyjny oraz istnieje możliwość podawania komunikatów dźwiękowych.
Hala Sportowo - Widowiskowa
Hala Sportowo – Widowiskowa KSZO zlokalizowana jest w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ulicy Świętokrzyskiej 11. Do budynku hali można dojechać samodzielnie lub za pomocą środków komunikacji miejskiej. Przystanki autobusowe, przy których zatrzymują się autobusy linii 1, 4, 5, 12, 13, zlokalizowane są w odległości około 25 m i około 100 m od wejścia do budynku. Przy budynku hali znajdują się dwa ogólnodostępne parkingi na 132 miejsca postojowe, na których wyznaczono 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Główne wejście do budynku jest oznakowane i znajduje się w ścianie frontowej od strony ulicy Świętokrzyskiej. Jest wyposażone w przeszklone drzwi dwuskrzydłowe dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych tj. szerokość przejścia powyżej 90 cm oraz brak progów. Dojście piesze do budynku jest równe, bez nachylenia. Portiernia znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego. Pracownicy portierni udzielają informacji oraz służą pomocą interesantom. Na pierwszym i drugim piętrze zlokalizowane są pomieszczenia administracyjne i socjalne, w których swoją siedzibę ma Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dostęp do wszystkich poziomów w budynku umożliwiają schody oraz przystosowana winda. Ciągi komunikacyjne wolne są od barier architektonicznych, korytarze są bezprogowe, co umożliwia swobodne poruszanie się po obiekcie. Wewnątrz budynku, po prawej stronie zlokalizowane jest przeszklone przejście na teren hali. Przejście zabezpieczone jest bramkami, przez które może przejechać osoba na wózku. Drugie wejście do budynku Hali Sportowo – Widowiskowej otwierane jest w czasie trwania zawodów sportowych i imprez artystyczno – rozrywkowych. Poruszanie się po budynku hali umożliwiają schody wyposażone w poręcze oraz windy dostosowane do transportu osób niepełnosprawnych. Na hali ciągi komunikacyjne wolne są od barier architektonicznych, korytarze są bezprogowe, co umożliwia swobodne poruszanie się po obiekcie. Toalety znajdują się na poziomie –1 i są ogólnodostępne. Dwie toalety są wyodrębnione i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma oznaczeń w języku Braille’a, oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących oraz brak pętli indukcyjnych. Na obiekcie funkcjonuje sygnalizacja dźwiękowa i monitoring wizyjny. Na teren hali można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem pod nadzorem pracownika Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Miejski Stadion Sportowy KSZO
Stadion zlokalizowany jest przy ulicy Świętokrzyskiej 11. Na stadion można dojechać samodzielnie lub za pomocą środków komunikacji miejskiej. Przystanki autobusowe, przy których zatrzymują się autobusy linii 1, 4, 5, 12, 13, zlokalizowane są w odległości około 25 m i około 100 m od wejścia do budynku. Przy stadionie znajdują się dwa ogólnodostępne parkingi na 132 miejsca postojowe, na których wyznaczono 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Wejście główne na teren obiektu znajduje się na poziomie terenu zewnętrznego i zabezpieczone jest bramkami. Na poziom murawy boiska prowadzą schody. Dla osób niepełnosprawnych wejście na obiekt odbywa się bramą wjazdową zlokalizowaną około 100 metrów od wejścia głównego. W pobliżu płyty boiska usytuowane są dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo w czasie rozgrywania spotkań piłkarskich dla kibiców drużyn przyjezdnych uruchamiane jest wejście od strony ulicy Traugutta. Na trybuny stadionu prowadzą schody. Natomiast dla osób niepełnosprawnych na jednej z trybun zamontowano rampę wjazdową na specjalnie wydzielone i zabezpieczone miejsca. Na poziomie murawy boiska znajdują się ogólnodostępne toalety, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na obiekcie funkcjonuje sygnalizacja dźwiękowa i monitoring wizyjny. Na teren stadionu można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem pod nadzorem pracownika Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Ośrodek Wypoczynkowy Gutwin
Ośrodek Wypoczynkowy Gutwin położony jest w północnej części miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i jest miejscem, gdzie mieszkańcy miasta i okolicznych gmin spędzają aktywnie wolny czas. Można dojechać do niego samodzielnie lub za pomocą środków komunikacji miejskiej. W odległości około 200 metrów od wejścia na ośrodek znajduje się przystanek autobusowy linii numer 8. Na chodniku przy ulicy Miodowej wydzielony jest pas dla rowerzystów, a w ulicy Gościniec zlokalizowana jest ścieżka rowerowa. Wejścia na Ośrodek znajdują się od strony ulicy Gościniec. Przy obiekcie usytuowany jest ogólnodostępny parking dla 100 samochodów osobowych, w tym 2 miejsca wydzielone dla osób niepełnosprawnych. Ośrodek posiada oświetlenie umożliwiające korzystanie z niego w porze wieczornej.
W skład obiektu wchodzą:
- budynek socjalno-administracyjny,
- zbiornik wodny wraz z infrastrukturą, w skład której wchodzą: kąpielisko, plaża oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego,
- park linowy,
- kort tenisowy,
- lokal gastronomiczny,
- szalet kontenerowy,
- kontener ratowniczy,
- kontener gospodarczy,
- dwa place zabaw,
- siłownia plenerowa oraz urządzenia do Crossfitu,
- boisko do piłki nożnej plażowej,
- dwa boiska do piłki siatkowej plażowej,
- dwa grille murowane ze stołami i ławkami.
Ośrodek Wypoczynkowy jest czynny całorocznie, natomiast w okresie letnim tj. od 15 czerwca do 31 sierpnia dodatkowo otwarte jest: kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu pływającego oraz park linowy. Osoby niepełnosprawne wykorzystując ciągi piesze mogą korzystać w pełni z atrakcji Ośrodka. W szalecie kontenerowym wolnostojącym znajduje się pomieszczenie WC dla osób niepełnosprawnych. Na obiekcie nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a, oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Na teren ośrodka można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Piłkarski Ośrodek Treningowy
Piłkarski Ośrodek Treningowy znajduje się przy ulicy Kolejowej 20C. Można do niego dojechać samodzielnie lub za pomocą środków komunikacji miejskiej tj. autobusy linii numer 1 i 4. Najbliższe przystanki autobusowe znajdują się w odległości około 50 metrów od ośrodka. Dojścia piesze są od ulicy Kolejowej i ulicy Żeromskiego. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej. Chodnik dla pieszych ma wydzielony pas dla rowerzystów.
W skład ośrodka wchodzą:
- pełnowymiarowa płyta treningowa dla piłki nożnej o nawierzchni syntetycznej (sztuczna trawa), wyposażona w bramki, sztuczne oświetlenie oraz trybunę dla widzów mieszczącą 288 miejsc siedzących,
- pełnowymiarowa płyta treningowa do piłki nożnej o nawierzchni trawiastej, wyposażona w bramki,
- budynek socjalno-magazynowy,
- ogrodzenia z bramami i furtkami oraz ciągami komunikacyjnymi.
Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą korzystać z dolnego rzędu trybuny, wykorzystując ciągi piesze wykonane są z kostki brukowej i masy asfaltowej. Miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością jest wydzielone na parkingu w odległości kilku metrów od budynku socjalno-szatniowego i boisk. Na terenie ośrodka znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku socjalno-szatniowym brak wydzielonych przebieralni i natrysków dla osób niepełnosprawnych. Brak również możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Ośrodek nie posiada głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.
Kompleks Boisk Sportowych Moje Boisko – Orlik 2012 w Osiedlu Ogrody
Do boisk można dojechać od strony północnej części działki zlokalizowanej przy ulicy Chrzanowskiego. Parking na samochody osobowe w ilości 36 miejsc znajduje się w odległości około 10 metrów od ogrodzenia kompleksu boisk. Jedno miejsce postojowe jest wydzielone dla osób niepełnosprawnych.
Obiekt składa się z:
- boiska piłkarskiego ze sztuczną trawą,
- boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią syntetyczną,
- budynku zaplecza szatniowo-technicznego, w którym mieszczą się pomieszczenia dla instruktorów / pracowników obsługi, szatnie z węzłami sanitarnymi oraz magazyn sprzętu.
Kompleks sportowy posiada ogrodzenie wraz z piłkochwytami i oświetlenie umożliwiające korzystanie z obiektu w porze wieczornej. Wejście na boiska zlokalizowane jest na poziomie gruntu i nie posiada progów. Przed budynkiem szatniowo-technicznym znajduje się schodek oraz podjazd dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Umożliwia on skorzystanie z zaplecza sanitarnego osobom niepełnosprawnym. W szatniach i pomieszczeniach technicznych brak wydzielonych przebieralni i natrysków dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Brak możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. W budynku nie ma oznaczeń w języku Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Kompleks Boisk Sportowych Moje Boisko – Orlik 2012 przy ulicy Chopina 35
Do obiektu można dojechać samodzielnie lub za pomocą środków komunikacji miejskiej. W odległości około 100 metrów od wejścia znajdują się dwa przystanki autobusowe dla linii numer 1, 4, 6, 10. Przejście dla pieszych nie posiada sygnalizacji dźwiękowej. Chodnik dla pieszych ma wydzielony pas dla rowerzystów.
W skład Orlika wchodzą:
- boisko piłkarskie ze sztuczną trawą,
- boisko wielofunkcyjne o nawierzchni syntetycznej,
- budynek zaplecza szatniowo-technicznego, w którym mieszczą się pomieszczenia dla instruktorów / pracowników obsługi, szatnie z węzłami sanitarnymi oraz magazyn sprzętu,
- budynek usługowy, administracyjno-biurowy.
Kompleks sportowy posiada ogrodzenie wraz z piłkochwytami i oświetlenie umożliwiające korzystanie z obiektu w porze wieczornej. Wejście na boisko wielofunkcyjne zlokalizowane jest na poziomie gruntu i nie posiada progów. Natomiast na boisko piłkarskie można zjechać pochylnią, przy której są zamocowane barierki ochronne. Na terenie obiektu znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb dla osób niepełnosprawnych. W szatniach i pomieszczeniach technicznych brak wydzielonych przebieralni i natrysków dla osób niepełnosprawnych. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Nad wejściem nie ma głośników systemu naprowadzającego dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące. Brak możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. W budynku nie ma oznaczeń w języku Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Boisko piłkarskie ulica Różana / ulica Sandomierska
Na boisko można dojechać samodzielnie lub dojść pieszo od strony ulic Różanej lub Sandomierskiej. Boisko piłkarskie o wymiarach 65 m x 105 m posiada nawierzchnię trawiastą oraz łapacze piłek o wysokości 5 m. W pobliżu zlokalizowano parking, który posiada 16 miejsc postojowych dla samochodów osobowych i 3 miejsca postojowe dla autokarów. Wydzielono jedno miejsce postojowe dla osób niepełnosprawnych. Obiekt nie posiada zaplecza szatniowo-socjalnego.
Boisko wielofunkcyjne w Parku Miejskim
Do boiska można dojść pieszo od strony ulicy Mickiewicza lub dojechać rowerem, wózkiem dla osób niepełnosprawnych itp. alejkami parkowymi. Boisko posiada nawierzchnię syntetyczną (trawa). Na boisku można uprawiać następujące dyscypliny sportowe: piłkę nożną, piłkę siatkową, piłkę koszykową oraz tenis ziemny. Boisko jest ogrodzone, nie posiada oświetlenia sztucznego oraz zaplecza szatniowo-socjalnego.
Boisko wielofunkcyjne przy ulicy Świętokrzyskiej (okolice ulicy Osadowej)
Do boiska można dojechać samodzielnie lub za pomocą środków komunikacji miejskiej. Przystanki autobusowe, przy których zatrzymują się autobusy linii 1, 4, 5, 12, 13, zlokalizowane są w odległości około 100 m od boiska. Boisko posiada nawierzchnię syntetyczną (trawa). Na boisku można uprawiać następujące dyscypliny sportowe: piłkę nożną, piłkę siatkową, piłkę koszykową oraz tenis ziemny. Boisko jest ogrodzone, nie posiada oświetlenia sztucznego oraz zaplecza szatniowo-socjalnego.
Przekaż nam swoje uwagi i oczekiwania
Jeśli korzystanie z naszych obiektów sprawia Ci radość albo napotkałeś w nich na jakiś problem architektoniczny, poinformuj nas o tym. Możesz skorzystać z dwóch sposobów kontaktu:
- Wyślij e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- albo skorzystaj z formularza kontaktowego